Przejdź do Slidera

Aktualności | PEC Sp. z o.o. w Bytomiu

Strona główna/Aktualności/Tytuł Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej
19 06 2024

Tytuł Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

W dniu 18 czerwca 2024 r. w Pałacu Prezydenckim tytułem "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". po raz trzeci nagrodzone zostało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu. Z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Piotra Dudy Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" nagrodę odebrał Prezes Sławomir Kamiński.

Solidarność PPP

Poprzednie wyróżnienia bytomski PEC otrzymał w roku 2011 z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz w roku 2017 z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, iż „35 lat temu „Solidarność” - ludzie, pracownicy zwyciężyli i przełamali impas ponad 40 lat trwania komunizmu w Polsce, który nazywał się niby ustrojem klasy robotniczej, a w istocie był przeciwko robotnikom, przeciwko wolności i prawom człowieka - mówił polski przywódca. Podkreślił, że fasada tamtego ustroju została zburzona przez „Solidarność” po to, by wprowadzić w Polsce: prawdziwą, społeczną gospodarkę rynkową według najlepszych wzorców państw Europy Zachodniej.”

Kryteriami oceny były stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Laureaci przodują pod względem zatrudniania pracowników na czas nieokreślony, funkcjonowania rad pracowników, szanują prawa pracowników i prowadzą dialog społeczny wewnątrz zakładu.

Akcja nadawania certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” zainicjowana została przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” w 2008 roku. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński. Od tamtej pory konkurs, co roku odbywa się pod patronatem urzędującego prezydenta RP, a uroczystość wręczenia certyfikatów ma miejsce w Pałacu Prezydenckim.

Przedsięwzięciu przyświeca idea promowania wśród pracodawców dobrych praktyk współpracy i nagradzania ich za kreowanie partnerskich relacji w miejscu pracy. Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. 

 

O wyborze laureatów decyduje Komisja Certyfikacyjna. 

do góry